[פרסומי]

רוצה לנהל את הכסף שלך בצורה עצמאית? 6 שיטות השקעה בבורסה
שכל משקיע צריך לדעת, מה השיטה הנכונה עבורך?

בשנת 2020 נפתחו בישראל כ-140 אלף חשבונות חדשים לפעילות עצמאית בשוק ההון.

חיים אלאלוף, מייסד חברת WIWO | יוני 2021

רק כדי להבין את המשמעות של מספר החשבונות שנפתחו – מדובר בגידול שהוא פי שש או שבע בהשוואה לממוצע בשנת 2019.

כמות הכסף העצומה שהוזרמה לשוקים במשבר הקורונה, עליית מחירי המניות הבלתי פוסקת , זיהוי הזדמנויות, ונגישות למערכות מסחר בעלויות אפסיות לא רק מהמחשב אלא אפילו ממכשיר הטלפון – כל אלו היו ללא ספק גורמים שהביאו לגידול הזה לא רק בארץ אלא בכל העולם.

אבל השינוי שקרה לרבים מאיתנו ב–2020 הוא בעיקר שינוי תפיסתי.

פסק הזמן שאפשר משבר הקורונה גרם לרבים מאיתנו לחשוב ולבחון את הנחות היסוד שלנו לגבי מצבנו הכלכלי ומה מצפה לנו בעתיד.

רבים מאיתנו מבינים היום יותר מפעם שאנחנו חייבים לקחת אחריות על העתיד הכלכלי שלנו ומבינים שאיננו יכולים עוד לסמוך על אף אחד שיעשה את זה טוב יותר עבורנו.

בין אם כבר עשינו זאת ובין אם יש לנו רק תוכנית להיכנס לשוק ההון.

מה חשוב לבדוק כאשר בוחרים את הדרך הנכונה עבורי לפעילות עצמאית בשוק ההון?

בהמשך נבדוק הדרכים נפוצות ביותר לפעילות עצמאית בשוק ההון ונשווה ביניהן על פי הנושאים המרכזיים הבאים:

 • מהם הם גורמי הסיכון בכל דרך פעולה?
 • מה הידע והיכולות הנדרשות מאיתנו כדי להצליח?
 • מה הם היתרונות והחסרונות האובייקטיביים בכל אחת דרכי הפעולה?
 • ואיזה וויתורים נצטרך לעשות ומה נרוויח מהיישום של כל אחת מדרכי הפעולה?

נבדוק שש דרכי פעולה:

 1. מסחר יומי באמצעות ניתוח טכני
 2. מסחר SWING
 3. מסחר באופציות 
 4. מסחר באופציות בינאריות
 5. השקעה במניות ערך
 6. השקעה באמצעות אופציות בארה”ב

לפי 4 רביעי רווח והסיכון, ניתן לראות את דרכי הפעולה לפעילות עצמאית בשוק ההון, על מערכת הצירים. כשציר ה- X מראה את הסיכון וציר ה – Y את התמורה הממוצעת מכל אחת מהפעילויות האלה.

 

לפני שנבדוק כל אחת מדרכי הפעולה באופן פרטני אני רוצה לעשות הבחנה בין שני מושגים שמקובל להשתמש בהם כשמדברים על פעילות בשוק ההון: מסחר בשוק ההון והשקעה בשוק ההון.

האם העובדה שאני סוחר במניות הופכת אותי למשקיע?

התשובה הקצרה היא “לא”.

מי שסוחר בשוק ההון אינו משקיע אבל מעבר לכך – מסחר היא פעילות שאינה מתאימה למוצר שנקרא “מניה” ונראה מדוע:

אם נבדוק כיצד מחיר של מניה משתנה ביחס לציר הזמן נגלה שככל שנסתכל על פרק זמן קצר יותר, המחיר של המניה יהיה תנודתי יותר ובלתי צפוי.

כך למשל הסיכוי של מניה לעלות או לרדת בשנייה הבאה הוא בדיוק 50% גם אם המגמה לאורך השעה הקרובה היא מגמת עלייה.

או, הסיכוי שמחיר מניה בתום השעה הקרובה יהיה גבוה (או נמוך) מהמחיר שלה עכשיו הוא בדיוק 50% גם אם בסוף היום הסתבר לנו שהמחיר שלה ירד.

כך אפשר להמשיך ולפרק את ציר הזמן לפרקי זמן קצרים יותר או ארוכים יותר שישקפו מידה שונה של תנודתיות.

אבל דבר אחד ברור..

ככל שנגדיל את פרק הזמן שבו אנחנו מסתכלים על השתנות מחיר של מניה נוכל לדייק יותר לגבי המגמה של השתנות המחיר.

בהסתכלות על פרקי זמן ארוכים של שנים רבות – מחירי המניות היסטורית תמיד עלו ולכן במונחי השקעה הניבו תשואה עודפת על כל אפיק השקעה אחר.

מה אנחנו עושים בעצם כשאנחנו סוחרים במניות?

מסחר במניות הוא ניסיון לתזמן קנייה של מניה בזול ולמכור אותה ביוקר (או הפוך) – זמן קצר לאחר מכן – על מנת לעשות רווח קטן, וחזרה על הפעולה הזאת שוב ושוב.

מסחר במניות היא פעולה שנעשית בפרקי  זמן קצרים של השתנות המחיר של המניה וככל שהוא נעשה לפרק זמן קצר יותר – כך הוא חשוף יותר לתנודתיות המחיר והוא פחות יעיל.

לסוחר במניות קיימים מנגנונים יעילים יותר או יעילים פחות שמאפשרים לו להגדיר את ההפסד המכסימלי שהוא מוכן לשאת בו על מנת לבצע את ה”עסקה” שלו.

כלומר – סוחר במניות עושה פעולה שבה הוא מסכן סכום כסף במטרה לנחש האם מחיר המניה יעלה או ירד בזמן הקרוב מתוך כוונה לזכות בסכום גבוה יותר.

סוחר במניות יחזור על הפעולה הזאת שוב ושוב במחשבה שככל שהוא ירבה לעשות אותה הסיכוי שלו להיות צודק ולהרוויח – יגדל.

המהות של פעילות כזאת היא לחלוטין זהה להגדרה שבאה מעולמות שונים שהקשר בינם לבין השקעה הוא מקרי בהחלט.

מסחר במניות – למרות שהוא אחד מדרכי הפעולה הנפוצות ביותר בשוק ההון לקהל הרחב – הוא איננו השקעה אלא הימור לכל דבר ועניין.

מסחר במניות מספק את אותם צרכים רגשיים ונפשיים שקיימים בהימורים והוא ממכר – כך שככל שנרבה לעסוק בו – כך יהיה לנו קשה יותר לוותר עליו.

לסיכום, מסחר היא אחת הדרכים הכי לא יעילות להשיג כסף בשוק ההון ולא משנה אם זה מסחר במניות, אופציות או כל נייר ערך אחר.

גם מבחן התוצאה מראה זאת – רק אחוזים בודדים מאלו שעוסקים במסחר בשוק ההון מצליחים להרוויח כסף וגם זאת – לא בעקביות ולא לאורך זמן.

מה היא השקעה?

השקעה במהותה היא הקצאת סכום כסף בהווה למטרת יצירת הכנסה בעתיד שיכולה להיות חד פעמית (הונית) או תשואה שוטפת (פירותית) או שילוב של שתיהן.

משקיע בניגוד לסוחר מוותר על חלום ההתעשרות המהירה והריגושים הנלווים לכך, הוא מודע לכך שרווחים מהשקעה נצברים לאורך זמן ויש לו אורך נשימה וסבלנות לחכות.

לאחר שראינו מה הוא ההבדל בין מסחר בשוק ההון ובין השקעה בשוק ההון נראה בפירוט מה הם המאפיינים העיקריים של דרכי הפעולה בשוק ההון.

בטבלה יש השוואה בין המאפיינים השונים של דרכי הפעולה בשוק ההון. בהמשך המאמר אתייחס לכל אחת מדרכי הפעולה באופן פרטני.

מסחר יומי באמצעות ניתוח טכני

מסחר יומי הוא מסחר במניות בתוך יום המסחר. זה אומר שפעולת המסחר תתבצע במלואה במסגרת זמן מקסימלית של יום מסחר בודד. כך שאם קנינו מניה – אנחנו נמכור אותה בכל מקרה ללא קשר לתוצאה עד לסוף יום המסחר. לא נשאר עם המניה ליום המסחר הבא מה שנקרא אחזקה “overnight”.

הרעיון במסחר יומי הוא לזהות באמצעות ניתוח טכני את נקודת הכניסה לעסקה, לחכות לרווח מסוים ולצאת. סוחר במסחר יומי יבצע בדר”כ מספר “עסקאות” ביום ועל יותר ממניה אחת.

המסחר היומי דורש בחירה של מניות על פי קריטריונים של ניתוח טכני, ישיבה צמודה למחשב במשך שעות ארוכות בהמתנה לאותות כניסה ל”עסקה” ויציאה ממנה ודורש שיטת עבודה מסודרת ומשמעת עצמית מאוד גבוהה שמטרתה לנטרל רגשות.

סוחר יומי צריך לנחש האם מחיר המניה יעלה או ירד בזמן הקרוב ובהתאם לכך לבצע את הפעולה שלו. התוצאה של הפעולה שלו – רווח או הפסד – תקבע רק ע”י אחת משתי האפשרויות הבאות: האם הוא צדק או טעה בהערכה שלו. אין מרווח טעות.

המסחר היומי אינו דורש מהסוחר ידע מעמיק בבחירה פונדמנטלית של מניות שהיא בחירה על סמך הערכת הפעילות העסקית האמיתית של החברה ומצבה בשוק אבל דורש ממנו ידע בניתוח טכני.

לימוד ניתוח טכני אינו פשוט, אינו אינטואיטיבי ומאלץ דפוסי מחשבה שהקשר בינם לעולם האמיתי מקרי בהחלט. 

מסחר יומי אינו חשוף למפולת בשווקי המניות היות ומפולת לא מתרחשת באמצע יום מסחר אבל כן חשוף לפרסום נתונים כאלה או אחרים  שעלולים להשפיע על כיוון השווקים במהלך יום המסחר.

מצורף קישור לוידאו בנושא “10 דקות על מסחר יומי”:

וידאו 10 דקות על מסחר יומי

(הוידאו הוא חלק מתוך סדרת סרטונים על שוק ההון)

מסחר SWING

מסחר SWING דומה במהותו למסחר יומי אבל הוא נעשה לפרקי זמן ארוכים יותר של מספר ימים או אפילו שבועות. כלומר הזמן שיעבור מהכניסה לעסקה עד ליציאה ממנה יכול להגיע אפילו למספר שבועות. 

סוחר SWING  מסתכל על תנודתיות המחיר של מניה לפרקי זמן ארוכים. ההסתכלות הזו היא יותר על תנודתיות במגמה של מחיר המניה מאשר על תנודתיות המחיר.

גם מסחר SWING נעשה ע”י ניתוח טכני והידע הנדרש כדי לעסוק בו דומה לידע הנדרש במסחר יומי.

מסחר SWING אינו דורש ישיבה ממושכת מול מחשב אבל חשוף למפולת בשווקי המניות ולנתונים ומצב מאקרו כלכלי.

גם מסחר SWING מאפשר לעשות רווח מעליה או מירידה של מחיר המניה, אבל מחיר הטעות במסחר SWING גבוה בדרך כלל ממחיר הטעות במסחר יומי לעסקה בודדת וללא יכולת שיקום.

מסחר SWING נותן בדרך כלל תמורה טובה יותר לסיכון היות וההסתכלות של הסוחר היא לתקופת זמן ארוכה יותר, וככל שתקופת הזמן ארוכה יותר – התמונה של השתנות מחיר המניה ברורה יותר.

מסחר באופציות

מסחר באופציות הוא הימור לכל דבר ועניין.

יש לשים לב – זה נכון כאשר רק כאשר אנחנו מדברים על “מסחר”.

בהמשך נראה שהשקעה ע”י שימוש באופציות היא הדרך הבטוחה והרווחית ביותר להרוויח בשוק ההון.

מסחר באופציות נעשה בדרכים שונות ומגוונות – החל מסתם קנייה של אופציות בציפייה למכור אותן במחיר גבוה יותר וכלה בשימוש במה שמקובל לכנות “אסטרטגיות” – אלא שאלו אינן באמת אסטרטגיות אלא מבנים פשוטים המאפשרים לגדר מעט את הסיכון.

מסחר באופציות הוא מאד מוטה כיוון אבל לא רק. יש באופציות מרכיב של ערך זמן שמשתנה ככל שהזמן עובר וכתוצאה מאירועים שקורים בשוק וערך הזמן הזה משפיע בצורה ניכרת על המחיר שלהן. מי שאינו מבין כיצד אופציות מתומחרות יכול להיתקל במצבים מאד בלתי צפויים. 

בנוסף – בגלל היותן של אופציות נכס ממונף – פוטנציאל הרווח וגם ההפסד הם הרבה יותר גדולים מאשר מסחר במניות. מי שהמזל נמצא לצדו יכול להתעשר ממסחר באופציות רק אם ידע להפסיק בזמן. רוב האנשים מאבדים את כל כספם ממסחר באופציות.

אפשר לסחור באופציות גם מבלי להבין מה הן אבל הבנה מעמיקה באופציות לא תמיד תביא לתוצאות טובות יותר ממסחר. מי שמבין טוב באופציות – מבין שלא כדאי לסחור בהן אלא להשתמש בהן בצורה חכמה למטרות שלשמן הן נוצרו ובאו לעולם. מי שמבין טוב באופציות – לעולם לא יסחור באופציות.

מסחר באופציות דורש ישיבה ממושכת מול המחשב, מערב הרבה מאד אמוציות, מעורר הרבה מאד ריגושים והוא ממכר. כל המאפיינים שקיימים בהימורים.

סוחר באופציות לא צריך להבין במניות בכלכלה או בשוק ההון, והבנה כזאת לא בהכרח תשרת אותו טוב יותר.

ההמלצה לכל מי שחושב לפעול באופן עצמאי בשוק ההון היא להכיר טוב מהן אופציות – לעולם לא לסחור בהן אלא להשתמש ביתרונות שלהן לצורכי השקעה – ואלו הם רבים כפי שנראה בהמשך.

מסחר באופציות בינאריות

אופציות בינאריות הן הונאה ורמאות. מי שנתקל באופציות בינאריות צריך להתרחק מהן כמו מאש.

מאמר זה אינו מוצא לנכון להרחיב בנושא הזה למעט האזהרה שנתנה.

השקעה במניות ערך

מה הן מניות ערך?

מניות ערך הן מניות שנסחרות מתחת לשווי הפנימי שלהן שמחושב על פי ניתוח פונדמנטלי שהוא ניתוח שבודק את הנתונים העסקיים של החברה כמו רווחים, מכירות, תזרים מזומנים, נתח שוק ומצב הענף בו פועלת החברה ובקיצור – נתונים אובייקטיבים אמיתיים המעידים על השווי האמיתי של החברה.

הרעיון הוא לרכוש מניה שמתומחרת כרגע במחיר נמוך ממה שהוא צריך להיות וזאת על פי נתונים אובייקטיביים,  בידיעה – ברמת וודאות גבוהה, שהמחיר שלה יתאים אם עצמו לשווי האמתי ויעלה תוך פרק זמן.

זאת מעבר לעליה שגלומה במחיר המניה בשל הפעילות העסקית הטובה של החברה. 

השקעה במניות ערך נחשבת גישת השקעה וותיקה ומזוהה בדרך כלל עם מי שנחשב למשקיע הגדול בכל הזמנים – וורן באפט.

השקעה במניות ערך דורשת ידע מעמיק בנושאים כמו ניתוח דוחות כספיים, מקרו, מתחרים בענף וכדומה – ידע שבדרך כלל נרכש במשך זמן רב ובמוסדות לימוד פורמליים.

השקעה במניות ערך מתאימה לגישת “שגר ושכח”, אינה דורשת מעקב והתעסקות וברוב המקרים נושאת תשואה חיובית.

היא כן רגישה למצב השוק ולאירועים מקרו כלכליים אבל רגישות זאת מתבטלת בדרך כלל כתוצאה מפרק הזמן הארוך שהשקעה כזאת מוחזקת.

השקעה באמצעות אופציות בארה"ב

הערה:  מאמר זה לא דן בהבדלים הקיימים בין אופציות המעוף המוכרות בארץ לבין אופציות הנסחרות בשוק האמריקאי. התעסקות באופציות המעוף היא הימור לכל דבר ועניין. ההתייחסות במאמר לאופציות היא רק לאופציות הנסחרות בארה”ב.

אופציות הן מודל מתמטי סטטיסטי שנוצר ובא לעולם ככלי ביטוח למשקיע בשוק ההון. 

משקיע שיודע לעבוד עם אופציות נכנס לשוק ההון עם סט רחב מאד של כלים שמאפשר לו לבצע פעולות רבות ומגוונות לכל מצב שוק ולכל תרחיש אפשרי ומאפשר לו מרווח טעות הרבה יותר גדול ממה שיש למשקיע ללא אופציות שיכול להיות רק צודק או לא צודק בהחלטה שהחליט.

משקיע עצמאי שנכנס לשוק ההון בלי שהוא יודע אופציות משול לחייל שנכנס לשדה קרב ללא נשק, ללא חליפת מגן וללא קסדה.

מה ניתן לעשות עם אופציות?

הרעיון הכללי בשימוש באופציות הוא לאפשר לנהל תיק השקעות בדרך גמישה והרבה יותר מבוקרת וצפויה מראש שתביא להגדלת התשואה והקטנת הסיכון – שניהם באופן משמעותי ביותר.

כמה מהיתרונות בשימוש באופציות הם:

 • גידור סיכונים מלא או חלקי (ע”פ החלטת המשקיע) על מניות, סחורות, תעודות סל, מטבעות ונכסים פיננסים נוספים שנמצאים בתיק ההשקעות. במילים אחרות – ביטוח על תיק ההשקעות מפני תרחישים בלתי צפויים. בדומה לביטוח על רכב.
 • עשיית רווחים משמעותיים בכל תרחיש אפשרי של נכס/שוק עולה, יורד או נשאר ללא שינוי.
 • חשיפה לנכסים פיננסים רבים ומגוונים בעלות נמוכה משמעותית מעלותם המקורית. במילים אחרות – מינוף. שימוש במינוף נעשה ע”י רבים באופן לא נכון מתוך רצון לגריפת רווחים מהירים. שימוש נכון במינוף מקטין את הסיכון לתיק ההשקעות ולא מגדיל אותו.
 • קבלת תשואה פירותית על החזקה של נכסים פיננסים (בדומה לקבלת שכ”ד על דירה, אך כאן על החזקה במניות).
 • אופציות מאפשרות קניית נכסים פיננסים בעלות נמוכה יותר מהמחיר הנמוך ביותר אותו התכוון המשקיע לשלם. במידה ומחיר הנכס לא הגיע למחיר אותו המשקיע מוכן היה לשלם, הוא יקבל  פרמיה על הכוונה לרכוש את הנכס במחיר המסוים.
 • שימוש באופציות מאפשר חישוב מדויק של הסבירות לתרחישים מסוימים, או במילים אחרות: חישוב הסיכון עבור כל רכישה.
 • ע”י שימוש באופציות ניתן להקטין הפסדים בפוזיציה שכבר נמצאת בהפסד, לצאת  Break Even  או אפילו ברווח.

 

אופציות נחשבות לכלי מתוחכם קשה ללימוד והבנה שלא בצדק.

לימוד אופציות אינו דורש ידע מעבר לארבע פעולות החשבון הפשוטות, הוא מאוד מובנה ואינטואיטיבי היות שמדובר במודל מתמטי סטטיסטי הגיוני והוא אינו דורש ידע בסטטיסטיקה למעט הבנה מה הוא “סיכוי”.

השקעה נכונה בעזרת אופציות היא השקעה חסרת ריגושים שהתוצאות שלה אינן באות ברגע אלא ככל שהזמן עובר והיא בעלת התמורה הגבוהה ביותר במונחי סיכוי סיכון שקיימת בשוק ההון. חד משמעית!

 

מקובל לחשוב שבשוק ההון “אין סיכוי ללא סיכון”. מי שרוצה יותר רווחים צריך להגדיל סיכון.

אבל חשוב מאד להבין:

לא כל הדרכים לפעילות בשוק ההון הן בעלות אותה רמת סיכון. עצם הבחירה שלנו בפעילות כלשהי מגדירה מראש באיזה רמת סיכון אנחנו פועלים עוד לפני שעשינו פעולה בודדת.

כך למשל – בחירה של השקעה בעזרת אופציות היא מראש ברמת סיכון נמוכה בהרבה מאשר אם נבחר לפעול בשוק ההון ע”י מסחר יומי.

 

להמשך הרחבה ולמידה על שוק ההון מצורף קישור לסדרה של 3 סרטונים שימחישו בצורה ויזואלית וירחיבו על הנושאים שעלו כאן במאמר:

קישור לסדרת סרטוני וידאו

בראש התוכנית של WIWO עומד חיים אלאלוף, מפתח השיטה, משקיע מנוסה ומצליח בעל ניסיון של יותר מ-20 שנה בשוק ההון. “עשיתי בעצמי את כל הדרך מקשיים והפסדים ועד לרווחים מרשימים וחופש כלכלי אמיתי”, מספר חיים בגילוי לב. “הייתי שם. אני יודע מה זה להיות תלוי בצינור החמצן הכלכלי. גם לי היו לאורך השנים תקופות של אי וודאות בהן ידעתי שאני חייב לסמוך רק על עצמי. היום אחרי שהשקעתי בשוק ההון כמעט בכל השיטות האפשריות הקיימות, הבנתי שאופציות הן ההזדמנות הטובה ביותר, ובוער בי רצון אמיתי לעשות טוב ולעזור לאנשים להגיע בעזרתן במהירות לביטחון ולעצמאות כלכלית.

אין במאמר כל המלצה או ייעוץ בנושא ההשקעות לביצוע פעולות.

סיפור והצלחה ודוגמאות במאמר עשויים להיות בידיוניים ולא בהכרח קשורים לתוצאות אמיתיות.

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד